Cerkveni učitelj Tomaž Akvinski je v 13. stoletju živalim odrekel neumrljivo dušo, filozof Descartes pa je v 17. stoletju to povzel in označil živali za stroje. Te po njegovem mnenju tako niso nič drugega kot avtomat, primerjal jih je celo z urnim mehanizmom. Miselnost, da so živali stroji oziroma stvari, v sedanji družbi še vedno prevladuje. Tudi predpisi obravnavajo živali bolj ali manj kot neke vrste strojev.
So živali res stroji oziroma stvari? Mnogi vemo, da ni tako, mnogi pa to še vedno verjamejo. Znanstveniki dokazujejo, da so živali čustvena in inteligentna bitja. Tako so ugotovili marsikaj zanimivega: da so giboni razvili pojočo govorico, s katero opozarjajo drug drugega na nevarnost, in zato takoj točno vedo, kakšna nevarnost jim grozi, kokoši s kokodakanjem svojim vrstnicam sporočijo, da so našle zrno, ptice se podobno kot opice med seboj obveščajo o nahajališčih hrane, sloni, šimpanzi in delfini se prepoznajo v ogledalu. Neka vrana je celo zvila žico in iz posode potegnila vrečico s hrano in druga s trosenjem kruha v vodo lovila ribe. Papiga Alex je obvladala sto besed, ki jih je spontano kombinirala in celo oblikovala kratke odgovore na vprašanja. Ornitologi so z vrsto poskusov ugotovili, da vrana po izkušnji srečanja z lovcem v človeku, ki npr. dvigne palico in pomeri, prepoznajo nevarnost. Nekatere afriške papige so tako bistre kot petletni otroci, so dokazali na univerzi v Arizoni. Znanstveniki torej dokazujejo, da so živali inteligentna bitja. Ker raziskave potekajo naprej, bomo verjetno, vsaj za nekatere, priča še osupljivim ugotovitvam. Mogoče nosijo živali v sebi celo seme genialnosti.
Čeprav znanstveniki dokazujejo inteligenco pri živalih, se pokoli dogajajo še naprej. Človeštvo se je umazalo s krvjo nedolžnih živih bitij. Milijarde živali so žrtve očitno neinteligentnega (ne samo nemoralnega) človeka, kajti, kar seješ, to žanješ.
Objava: 7dni, 24.1.2007.