Spet pomor medvedov

Zgodba se ponavlja. Leta 2006 je država pobila 94 medvedov, v tem letu pa jih je na smrt obsodila kar 106. Vsaj takšen je predlog, ki ga je v javnost poslal minister Podobnik. Čeprav je medved ogrožena živalska vrsta, bo padal kot po tekočem traku.

Po pravilniku o uvrstitvi ogroženih rastlinskih in živalskih vrst na rdeči seznam spada medved med prizadete vrste. To je kategorija ogroženosti, v katero se uvrstijo vrste, katerih obstanek v Sloveniji ni verjeten, če bodo dejavniki ogrožanja delovali še naprej, številčnost teh vrst pa se je zmanjšala na kritično stopnjo oziroma njihova številčnost zelo hitro upada v večjem delu areala. Vrsta rjavega medveda torej ni v dobrem položaju, temveč je številčnost te vrste, glede na pravilnik, na kritični točki oziroma zelo hitro pada. Zato ni razumljivo, daje odrejen odstrel medvedov.

Zanimivo je, da so oktobra 2006, ko je bilo štetje, prešteli vsega skupaj 158 medvedov, država pa ocenjuje, daje medvedov od 500 do 700. Zakaj država ne poskrbi za to, da bi se ugotovilo točno število medvedov, čeprav je to mogoče? Če so lahko v rezervatu Watchung z infrardečo napravo prešteli jelene in tako ugotovili njihovo število, bi lahko nekaj podobnega storili tudi v Sloveniji in tako prešteli medvede.

Država trdi, da medvedi povzročajo škodo, da so nevarni za ljudi in je zato potreben njihov odstrel. To ni res, saj je vse te težave mogoče odpraviti na drug način. Mnoge med njimi pozna tudi strategija upravljanja z rjavim medvedom. Medvede, ki se približajo naseljem, je mogoče odloviti in jih prestaviti nazaj v gozdove, za škodo je vzpostavljen sistem odškodnin, pa tudi lastniki morajo poskrbeti za zaščito svoje lastnine. Če je medvedov preveč, kot trdi država, bi bilo smiselno razmisliti o kastraciji oziroma sterilizaciji dela populacije ali o kontracepciji.

Država je po ustavi dolžna ohranjati naravno bogastvo. Odstrel medvedov ni ohranjanje, temveč uničevanje tega bogastva.

Objava: 7dni, 7.2.2007.

Print Friendly, PDF & Email

Share This Post