V neki raziskavi Instituta Univerze v Edinburghu Roslin so odkrili na glavi mavrične postrvi 58 receptorjev za bolečino, kar pomeni, da na 58 mestih postrv reagira na najmanj en bolečinski dražljaj. “Kriteriji za živalsko bolečino so izpolnjeni,“ je izjavil znanstvenik Lynne Sneddon. To pa pomeni, da tudi za ribe veljajo določila zakona o zaščiti živali, saj ta zakon velja za vse živali, ki boleče občutijo zunanje vplive, torej tudi bolečine. Dokazano torej je, da ribe lahko trpijo. Tisoče in desettisoče rib, kijih ribiči ulovijo pri ribolovu, torej nepredstavljivo trpi.
Ali je ribolov sploh potreben? Ker so ribe rizični faktor za marsikatero bolezen in ker so ribe tudi iz prehrambeno-fiziološkega stališča nepotrebno živilo, saj človek vse, kar potrebuje za svoje življenje, lahko dobi iz rastlinske hrane, je ribolov nepotreben. Tudi športni ribolov je nepotreben, saj je mogoče gojiti tudi kakšno drugo obliko športa. Nepotrebna usmrtitev živali pa se po zakonu šteje za mučenje živali.
Nerazumljivo je, da obstaja dejavnost, v kateri lahko nekdo iz športnega ali kratkočasnega nagiba odvzame živemu bitju življenje, ali pa ga muči tako, da ga ulovi in nato poškodovanega vrže nazaj v vodo. Kako klavrno je pogledati časopise, v katerih objavljajo posnetke ribiča z veliko ribo, ki jo je potegnil na obalo po dolgotrajnem boju, po boju, v katerem se je riba borila za svoje življenje, ribič pa za svojo trofejo. Neskončne minute je trajal smrtni boj ribe za življenje, bilo je nepredstavljivo trpljenje te živali zaradi človeškega egoizma.
Objava: 7dni, 11.4.2007.