Divjanje v naravi: odgovorni vsi – kriv nihče

V Sobotni prilogi Dela (16.11.2024) je bil v rubriki Prejeli smo objavljen tekst g. Marjana Toša z naslovom Divjanje v naravi: odgovorni vsi – kriv nihče. V njem g. Toš opisuje srečanje z nekaj vozniki štirikolesnikov, ki so s hrumenjem motorjev in glasnim vpitjem »brez kančka odgovornosti do naravnega okolja uprizorili pravi pravcati napad na Dobravo«. Po njegovem je šlo za divjo vožnjo z motornimi vozili v naravnem okolju, kar negativno vpliva na rastlinski in živalski svet. Našteva tudi omenjene negativne vplive, med katere uvršča uničeno vegetacijo in negativne vplive na prostoživeče divje živali, pri čemer pa ne gre zgolj za plašenje, temveč tudi za resno poškodbe živali, ki se morajo na hitro umakniti pred podivjanimi vozniki.

Vsekakor se je strinjati z g. Tošem, da je opisana vožnja štirikolesnikov nesprejemljiva in škodljiva za rastlinski in živalski svet ter da povzroča škodo naravi. Zanimiva pa je njegova ogorčenost zaradi omenjene vožnje štirikolesnikov. Zakaj? Kot je g. Toš sam navedel v tekstu, je lovec in dolgoletni sodelavec Lovske zveze Maribor, kar pomeni, da se ukvarja z lovstvom. Lovstvo pa je dejavnost, ki je zelo škodljiva za naravo, saj lovci na veliko pobijajo živali in s tem uničujejo naravno okolje. Vsako leto lovci v Sloveniji pobijejo kakšnih 100.000 nedolžnih živih bitij, ki jim je zakonodaja priznala status čutečih bitij. Srne, divji prašiči, jeleni, lisice, medvedi, volkovi, nutrije, race mlakarice, določene vrste ptic … so plen lovcev. Lov pušča za sabo potoke krvi nedolžnih živali. Ali si je mogoče zamisliti, kakšen vpliv ima samo en strel lovske puške na mir v naravi, torej na rastline in živali? Vsekakor izjemno negativnega! Narava potrebuje kar nekaj časa, da se povrne v prejšnje stanje. In če je teh strelov istočasno ali zaporedoma več, kar se lahko dogaja na lovu? Ali niso streli iz lovske puške za naravo izjemen stres in šok, kajti narava v svojem potencialu ne vsebuje nekaj takega? In če se primerja hrup štirikolesnika in strel iz lovske puške? Kaj je bolj škodljivo za naravo: Lovsko mučenje in ubijanje čutečih živih bitij ali hrup štirikolesnikov in druga negativna dejanja divje vožnje v naravnem okolju? Ali tudi štirikolesniki povzročajo potoke krvi čutečih živih bitij?

Kot že navedeno, je g. Toš lovec in tako podpornik lova. Zato je upravičeno domnevati, da je tudi on sodeloval v lovskem ubijanju prostoživečih živali – mogoče po to še vedno dela, torej ubija nedolžne živali. Če je domneva točna, ali ne povzroča s tem živalim in drugim delom narave strahovite škode? Pa seveda tudi celotni družbi, kajti vse je med seboj povezano. Ali ni potem to zelo negativno? Če da, ali lahko nekdo, ki sam negativno ravna, drugim »očita« enako oz. podobno negativno ravnanje? Ali ima to pravico?

Še enkrat: vsekakor je zanimiva ogorčenost g. Toša zaradi v uvodu omenjene vožnje štirikolesnikov in drugih podobnih voženj v naravnem okolju! Mogoče pa bi kdo rekel, da je tudi čudna?

_________________
Tekst je bil dne 19.11.2024 poslan Delu, vendar še ni bil objavljen.

Share This Post

Komentar prispevka

Blue Captcha Image
Osveži

*